"Horyzonty Polityki" są czasopismem naukowym Instytutu Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie, ukazującym się początkowo co pół roku, a od 2013 roku jako kwartalnik. Programowe założenia czasopisma to namysł nad człowiekiem i jego życiem i aktywnością polityczną, w rozumieniu egzystencjalno-transcendentnym, w relacyjności horyzontalno-wertykalnej bytowości człowieka. Inaczej mówiąc, chodzi o gruntowną refleksję nad homo politicus i nad rei publicae i o właściwą antropologię polityczną. Czasopismo kierowane jest przede wszystkim do środowisk akademickich, ale także do polityków, ludzi życia publicznego, do każdego, kogo interesują sprawy człowieka w życiu społeczno-politycznym.
Zgodnie z decyzją Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 5 stycznia 2024 "Horyzonty Polityki" otrzymały 100 punktów za publikację naukową
https://www.gov.pl/web/nauka/komunikat-ministra-nauki-z-dnia-05-stycznia-2024-r-w-sprawie-wykazu-czasopism-naukowych-i-recenzowanych-materialow-z-konferencji-miedzynarodowych
e-ISSN 2353-950X ISSN 2082-5897
ZAKRES I ZASIĘG CZASOPISMA
"Horyzonty Polityki" są czasopismem naukowym Instytutu Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie, ukazującym się początkowo co pół roku, a od 2013 roku jako kwartalnik. Programowe założenia czasopisma to namysł nad człowiekiem i jego życiem i aktywnością polityczną, w rozumieniu egzystencjalno-transcendentnym, w relacyjności horyzontalno-wertykalnej bytowości człowieka. Inaczej mówiąc, chodzi o gruntowną refleksji nad homo politicus i nad rei publicae i o właściwą antropologię polityczną. Czasopismo kierowane jest przede wszystkim do środowisk akademickich, ale także do polityków, ludzi życia publicznego, do każdego, kogo interesuje sprawy człowieka w życiu społeczno-politycznym.
"Horyzonty Polityki" publikują artykuły naukowe między innymi z następujących dziedzin i dyscyplin naukowych:
Dziedzina i dyscyplina naukowa wiodąca
Dziedzina nauk społecznych/nauki o polityce i administracji
Dziedziny i dyscypliny naukowe (pozostałe)
Serdecznie zapraszamy do publikacji w "Horyzontach Polityki".
PROCES RECENZJI
Wszystkie artykuły prezentowane w Horyzontach Polityki są recenzowane. Proces przyjmowania artykułów do druku jest dwuetapowy:
ETAP 1: RECENZJA WEWNĘTRZNA (WSTĘPNA)
Po zgłoszeniu przez autora artykułu do Open Journal Systems, podlega on recenzji wewnętrznej przez co najmniej jednego członka Kolegium Redakcyjnego przy zastosowaniu procedury recenzyjnej określanej mianem single-blind review procedure. Celem wstępnej recenzji jest przyjęcie artykułu do dalszego procedowania, lub jego odrzucenie już we wstępnej fazie procedury redakcyjnej. W razie wątpliwości artykuł jest bezwzględnie recenzowany przez dwóch członków Redakcji. Po pozytywnej decyzji artykułu przekazywany jest do recenzji zewnętrznej. Procedura wewnętrzna hołduje zasadom professional peer review.
ETAP 2: RECENZJA ZEWNĘTRZNA (WŁAŚCIWA)
Po wstępnej akceptacji artykułu przez Redakcję do dalszego procedowania, podlega on recenzji zewnętrznej przez dwóch wybranych przez Redakcję recenzentów zewnętrznych przy zastosowaniu procedury recenzyjnej określanej mianem Double-Blind Review (ani recenzent, ani autor nie znają swojej tożsamości, dane recenzenta i autora są usuwane przez Redakcję). Procedura recenzji zewnętrznej również hołduje zasadom professional peer review.
ETAP 3: KWALIFIKACJA
Artykuł wraz z recenzją wewnętrzną oraz zewnętrzną trafia do Redaktora numeru (Issue Editor), który podejmuje wstępną decyzję o zakwalifikowaniu lub odrzuceniu danego artykułu. Na najbliższym zebraniu Kolegium Redakcyjnego wszystkie artykuły są omawianie i kwalifikowane do druku. W sprawach niejednoznacznych ostateczną decyzję podejmuje Redaktor Naczelny (Editor-in-chief)
POLITYKA OTWARTEGO DOSTĘPU
Czasopismo publikowane jest na zasadach otwartego dostępu (open access), by można było swobodnie korzystać z jego zasobów, przy zachowaniu poszanowania praw autorskich twórców, zatem czytelnicy zobowiązani są do stosowania powszechnych zasad powoływania się na źródło i cytacji, jak w przypadku publikacji w formie wydrukowanej.
Wersja elektroniczna czasopisma jest wersją pierwotną.
PRAWA AUTORSKIE
Artykuły publikowane są zgodnie z warunkami Creative Commons
Attribution – NoDerivs (CC BY- ND 4.0) License http://creativecommons.org/licenses/by?nd/4.0/