CEL NAUKOWY: Naczelnym celem badawczym niniejszych rozważań jest ustalenie znaczenia władzy politycznej dla efektywności i stabilizacji systemu politycznego.
PROBLEM I METODY BADAWCZE: Władza polityczna i system polityczny to kategorie o kluczowym znaczeniu w politologii, stąd też wydaje się za słuszne podjęcie refleksji naukowej nad wzajemnymi relacjami zachodzącymi pomiędzy władzą polityczną i systemem politycznym, by ten był efektywny i stabilny. W celu sprostania postawionemu pytaniu badawczemu sięgnięto po metody badacze właściwe naukom społecznym w tym nauce o polityce i administracji. Szczególnie przydatna okazała się metoda: pogłębiony przegląd literatury naukowej jak też synteza wniosków.-
PROCES WYWODU: W pierwszej kolejności przedstawione zostaną desygnaty pojęcia władzy i władz politycznej(władzy państwowej), w drugiej kolejności ustalona zostanie definicja systemu politycznego, w trzeciej kolejności zostanie zwrócona uwaga na rolę jaką władza polityczna z perspektywy teoretycznej odgrywa w systemie politycznym i wpływa na jego stabilność i efektywność.
WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Władza polityczna odgrywa znaczącą rolę w systemie politycznym. Szczególnie władza polityczna legitymizowana może o wiele bardziej efektywniej wykonywać swoją konstytutywną funkcję „wydawania i egzekwowania decyzji”. Władza polityczna (legitymizowana) ciesząca się zaufaniem społecznym z dużym prawdopodobieństwem może spodziewać się alternacji. Tak rozumiana władza polityczna z powodzeniem ma wpływ na efektywność systemu politycznego czyniąc go stabilnym.
WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: omawiana problematyka jest ważna i nie tracąca na znaczeniu. Wnioski płynące z przeprowadzonych rozważań szczególnie adresowane są zarówno do politologów jak też polityków (decydentów) odpowiedzialnych za efektywne i stabilne funkcjonowanie systemu politycznego.
Zasady cytowania
Licence
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Authors who publish with this journal agree to the following terms:
Authors are permitted and encouraged to post their work online (e.g., in institutional repositories or on their website) prior to and during the submission process, as it can lead to productive exchanges, as well as earlier and greater citation of published work (See The Effect of Open Access). We advise to use any of the following reserach society portals: