CEL NAUKOWY: Za główny cel badawczy artykułu pt. Czwarta władza wobec trójdzielności władz – próba enumeracji przyjęto ustalenie zasadności pozycjonowania czwartej władzy w linearnym układzie numerycznym.
PROBLEM BADAWCZY: Z przeprowadzonej analizy wynika, że czwarta władza jest władzą prepierwszą, zajmując miejsce jeszcze przed monteskiuszowskim trójpodziałem władz.
PROCES WYWODU: W pierwszej kolejności zwrócono uwagę na desygnat pojęcia władzy politycznej – „kwalifikację operacyjną”, następnie zdefiniowano pojęcie czwartej władzy, w trzeciej kolejności wyjaśniono istotę znaczenia władz warunkowaną trójdzielnością, kolejno omówiona została czwarta władza w linearnym układzie numerycznym.
WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Reasumując, stwierdza się zważywszy na praktykę polityczną, że czwarta władza jest de facto prepierwszą władzą plasującą się na osi linearnego układu trójpodziału władz.
WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Omawiane zagadnienie, choć dyskusyjne, jest ważne poznawczo, wnioski płynące z przeprowadzonego wywodu powinny znaleźć się w szczególnym zainteresowaniu decydentów politycznych (czytaj: władzy), jak też dziennikarzy odpowiedzialnych za mass media.
władza ; czwarta władza ; trójpodział władz ; media
Zasady cytowania
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Uwagi dotyczące praw autorskich
Autorzy publikujący w tym czasopiśmie wyrażają zgodę na następując warunki:
Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych: