Data publikacji : 2025-03-30

Social Capital in The Perspective of Modern Challenges and Threats

Dział: ARTYKUŁY VARIA / ARTICLES VARIA

Abstrakt

RESEARCH OBJECTIVE: Kapitał społeczny opiera się na wartościach wzajemnych relacji społecznych i zaufaniu jednostek, wspierając wzajemne osiąganie korzyści. Należy do terminu z pogranicza zarówno ekonomii, socjologii, etyki jak i zarządzania oraz prawa i moralności, które kształtowane są przez ogół relacji i interakcji zachodzących zarówno między ludźmi jak i w organizacjach.

THE RESEARCH PROBLEM AND METHODS: Problem badawczy polega zatem na analizie kierunku zachodzących zmian czynników wchodzących w skład kapitału społecznego. Stąd istotność uporządkowania kluczowych pojęć, omówienia klasycznych interpretacji oraz krytycznych opinie. Celem jest ukazanie mechanizmów wpływu kapitału społecznego na zjawiska społeczne, gospodarcze i polityczne.

THE PROCESS OF ARGUMENTATION: Kapitał społeczny jest istotny dla rozwoju społecznego i gospodarczego, ponieważ wspiera proces powstawania zaufania, koordynacji działań, chęci dzielenia się wiedzą i zasobami, przez co wzmacnia więzi społeczne. Zatem sprzyja wzrostowi jakości życia całego społeczeństwa w dwóch wymiarach: (1) obiektywnym: mierzonym poziomem zamożności, (2) subiektywnym (mierzonym poczuciem bezpieczeństwa i przynależności czy komfortu psychicznego).

RESEARCH RESULTS:

Wyniki badań sugerują, że chociaż poczyniono znaczne postępy w budowaniu kapitału społecznego w Polsce, nadal istnieją pewne luki, które nie są wyłącznie konsekwencją transformacji ustroju politycznego. Występowanie systemowych nierówności generuje bowiem coraz więcej pytań o etykę i zrównoważone działania.

CONCLUSIONS: Wyniki badań wskazują kapitał społeczny jako czynnik o fundamentalnym znaczeniu dla sprawnie i efektywnie działającego społeczeństwa opartego na: normach, zaufaniu i lojalności. Ewoluują bowiem te z państw, które stwarzają systemy spójności polityki gospodarczej zorientowanej na zrównoważonym rozwoju.

INNOVATIONS AND RECOMMENDATIONS: Badania wskazały rekomendacje działań sprzyjających zwiększenie kapitału społecznego. Wśród nich istotnymi są: kształtowanie nawyków kulturowych oraz rozszerzanie ról społecznych w organizacjach.

KEYWORDS: kapitał społeczny, wyzwania i zagrożenia, komunikacja społeczna, zachowania organizacyjne.

Słowa kluczowe

kapitał społeczny, wyzwania i zagrożenia, komunikacja społeczna, zachowania organizacyjne.



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

PDF (English)

Wskaźniki altmetryczne


Licencja

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.

Uwagi dotyczące praw autorskich

Autorzy publikujący w tym czasopiśmie wyrażają zgodę na następując warunki:

  1. Autorzy zachowują prawa autorskie, przyznając czasopismu prawo do pierwszej publikacji swojego tekstu jednocześnie zarejestrowanego pod numerem licencji CC BY-ND, która pozwala innym na korzystanie z tego tekstu z uznaniem autorstwa tekstu oraz pierwotnej publikacji w tym czasopiśmie.
  2. Autorzy proszeni są o nawiązywanie odrębnych, dodatkowych porozumień wynikających z umowy, dotyczących dystrybucji opublikowanej w czasopiśmie wersji tekstu nie na prawach wyłączności (np. opublikowanie go w repozytorium instytucji lub w innym czasopiśmie), z potwierdzeniem pierwszej publikacji w tym czasopiśmie.

Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych:

 


Redakcja czasopisma
Horyzonty Polityki

email: horyzonty@ignatianum.edu.pl
email: horyzonty.polityki@ignatianum.edu.pl
tel. +48 12 3999 651
O platformie:
Copyright 2019 by Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
OJS Support and Customization by LIBCOM
Platform & workfow by OJS/PKP