Data publikacji : 2023-12-31

A multidisciplinary perspective on the knowledge economy and society

Dział: ARTYKUŁY TEMATYCZNE / THEMATIC ARTICLES

Abstrakt

RESEARCH OBJECTIVE: Umiejętne pozyskiwanie i wykorzystywanie dostępnych zasobów wiedzy może być czynnikiem zwiększającym efektywność procesów zarządzania. Wpływają one bowiem bezpośrednio na poziom i skuteczność wyznaczonych priorytetów i osiąganie zamierzeń. Celem niniejszego artykułu jest przedstawianie subiektywnego poglądu na aspekty multidyscyplinarnego spojrzenie na gospodarkę i społeczeństwo oparte na wiedzy.

 THE RESEARCH PROBLEM AND METHODS: Artykuł bazuje na przeglądzie literatury przedmiotu i stanowi szerokie spektrum porównań poglądów i publikacji z dziedzin: formy organizacyjne, modele wiedzy i zarządzania wiedzą (KM), a także  kwalitologii w wymiarze społecznym, czyli w teorii modelowania jakościowego.

THE PROCESS OF ARGUMENTATION: Czas bycia najlepszym już minął. Rozpoczęła się era bycia wyjątkowym. To właśnie dzięki umiejętnościom, wiedzy i kompetencjom pracowników, jako kluczowych elementów wpływającym na rozwój może zostać zapewniona przewaga konkurencyjna. Wiedza w tym aspekcie jest postrzegana jako zasób o strategicznym znaczeniu. W związku z tym jej stała identyfikacja, proces gromadzenia, jakość, rozwój, możliwość przetwarzania, dzielenia się nią, a także ochrony stanowi istotne zagadnienie zarówno w aspekcie teoretycznym jak i praktycznym.

RESEARCH RESULTS: Wyniki stanowią rewizję osiągnięć w poszczególnych dziedzinach, a także selektywnych obszarów zadań i funkcji w wymiarze akademickim. Szczególną uwagę zwrócono na postrzeganie zagadnienia kwalitologii, której początki sięgają lat siedemdziesiątych XX wieku. Zestawiono modele zarządzania wiedzą, kapitału społecznego, a także zaznaczono znaczenie wpływów społeczno-gospodarczych obserwowanych w aspekcie zachowań, oczekiwań i wyborów współczesnego społeczeństwa, często nazywanego konsumpcyjnym.

CONCLUSIONS, INNOVATIONS AND RECOMMENDATIONS: Ze względu na relatywnie niedługi okres funkcjonowania opisywanych zagadnień i budowania podwalin ewaluowanych dyscyplin stanowiących meritum artykułu, interesujące i wartościowe są każde wyniki i próby badawcze podejmowane w tym obszarze. Szczególnie prace przekrojowe, które umożliwiają klarowne zestawienie postępów poszczególnych teorii w zderzeniu z praktyką gospodarczą oraz możliwości  wyznaczenia przyszłego kierunku ich rozwoju.

Słowa kluczowe

gospodarka oparta na wiedzy, zarządzanie wiedzą, kapitał intelektualny, kwalitologia, zarządzanie jakością, modele wiedzy, kapitał społeczny



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

PDF (English)

Wskaźniki altmetryczne


Licencja

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.

Uwagi dotyczące praw autorskich

Autorzy publikujący w tym czasopiśmie wyrażają zgodę na następując warunki:

  1. Autorzy zachowują prawa autorskie, przyznając czasopismu prawo do pierwszej publikacji swojego tekstu jednocześnie zarejestrowanego pod numerem licencji CC BY-ND, która pozwala innym na korzystanie z tego tekstu z uznaniem autorstwa tekstu oraz pierwotnej publikacji w tym czasopiśmie.
  2. Autorzy proszeni są o nawiązywanie odrębnych, dodatkowych porozumień wynikających z umowy, dotyczących dystrybucji opublikowanej w czasopiśmie wersji tekstu nie na prawach wyłączności (np. opublikowanie go w repozytorium instytucji lub w innym czasopiśmie), z potwierdzeniem pierwszej publikacji w tym czasopiśmie.

Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych:

 


Redakcja czasopisma
Horyzonty Polityki

email: horyzonty@ignatianum.edu.pl
email: horyzonty.polityki@ignatianum.edu.pl
tel. +48 12 3999 651
O platformie:
Copyright 2019 by Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
OJS Support and Customization by LIBCOM
Platform & workfow by OJS/PKP