Data publikacji : 2024-09-30

Spatial patterns of electoral support in the 2023 general election in Poland

Dział: ARTYKUŁY VARIA / ARTICLES VARIA

Abstrakt

CEL NAUKOWY: Niniejsza praca skupia się na rozpoznaniu przestrzennych wzorów poparcia wyborczego dla głównych aktorów sceny politycznej oraz poszukiwaniu adekwatnych determinant tłumaczących rozkład tego poparcia w świetle wyników wyborów parlamentarnych 2023 r. w Polsce.

PROBLEM i METODY BADAWCZE: Czy istnieje związek podstawowych cech morfologicznych przestrzeni głosowania w Polsce z hierarchią struktury osadniczej i układem regionów związanych z dziedzictwem historyczno-politycznym kraju? Wśród metod wykorzystanych w pracy znalazła się analiza statystyk opisowych, szacowanie autokorelacji przestrzennej, analiza dyskryminacyjna, metody kartograficzne.

PROCES WYWODU: Postępowanie badawcze zakłada procedurę dwuetapową: 1) rozpoznanie ogólnego obrazu zróżnicowania przestrzennego poparcia wyborczego dla wybranych ugrupowań oraz określenie podstawowych wzorów klasteryzacji poparcia wyborczego; 2) oszacowanie powiązań pomiędzy obserwowanymi wzorami poparcia z domniemanymi ich determinantami, tj. hierarchią osadniczą kraju oraz podziałami historyczno-politycznymi.

WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Zmienność przestrzenną wskaźników poparcia cechuje charakterystyczny rozkład terytorialny, którego wizerunek nawiązuje do układu jednostek systemu osadniczego oraz granic dawnych podziałów historycznych. Charakter tego powiązania wskazuje na zmieniający się układ przestrzeni głosowania związany z narastającą polaryzacją preferencji politycznych obywateli.

WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Aktualny wzór różnicowania miejsko-wiejskiego wiąże się z odmiennym charakterem preferencji społeczności wielkomiejskich (powyżej 20 tys. mieszkańców) oraz wiejskich i małomiasteczkowych (do 20 tys. mieszkańców). Nasila się heterogeniczność wschodnio-zachodnia przestrzeni głosowania Polski wskutek upodabniania się preferencji mieszkańców dawnej Polski Austriackiej i Polski Rosyjskiej z jednej strony oraz Polski Pruskiej i Ziem Odzyskanych, z drugiej.

Słowa kluczowe

Polska ; wybory parlamentarne ; poparcie wyborcze ; przestrzenne wzory



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

PDF (English)

Wskaźniki altmetryczne


Licencja

Uwagi dotyczące praw autorskich

Autorzy publikujący w tym czasopiśmie wyrażają zgodę na następując warunki:

  1. Autorzy zachowują prawa autorskie, przyznając czasopismu prawo do pierwszej publikacji swojego tekstu jednocześnie zarejestrowanego pod numerem licencji CC BY-ND, która pozwala innym na korzystanie z tego tekstu z uznaniem autorstwa tekstu oraz pierwotnej publikacji w tym czasopiśmie.
  2. Autorzy proszeni są o nawiązywanie odrębnych, dodatkowych porozumień wynikających z umowy, dotyczących dystrybucji opublikowanej w czasopiśmie wersji tekstu nie na prawach wyłączności (np. opublikowanie go w repozytorium instytucji lub w innym czasopiśmie), z potwierdzeniem pierwszej publikacji w tym czasopiśmie.

Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych:

 


Redakcja czasopisma
Horyzonty Polityki

email: horyzonty@ignatianum.edu.pl
email: horyzonty.polityki@ignatianum.edu.pl
tel. +48 12 3999 651
O platformie:
Copyright 2019 by Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
OJS Support and Customization by LIBCOM
Platform & workfow by OJS/PKP