Data publikacji : 2021-03-15

Międzynarodowa integracja gospodarcza a utrata autonomii krajowej władzy polityki ekonomicznej

Paulina Pukin



Dział: ARTYKUŁY TEMATYCZNE / THEMATIC ARTICLES

Abstrakt

CEL NAUKOWY: Celem artykułu jest omówienie zależności pomiędzy międzynarodową integracją gospodarczą a utratą autonomii krajowej władzy polityki ekonomicznej. Refleksja nad tym zagadnieniem jest próbą wyjaśnienia procesów zachodzących we współczesnych powiązaniach polityka-ekonomia.

PROBLEM I METODY BADAWCZE: W artykule skoncentrowano się na kilku przykładach internacjonalnej integracji ekonomicznej i jej wpływie na utratę autonomii krajowej polityki gospodarczej. Wykorzystano krytyczną analizę źródeł naukowych oraz case study.

PROCES WYWODU: Artykuł zaczyna się szkicem przedstawiającym współczesne procesy w światowej gospodarce. Następnie analizowany jest przede wszystkim przykład integracji europejskiej, w tym powiązań monetarnych z euro, oraz próbę określenia przyczyn, dlaczego utrata autonomii polityki monetarnej jest jednym z największych zagrożeń wynikających z przystąpienia do unii walutowej.

WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Międzynarodowa integracja gospodarcza przyczynia się do zwiększenia powiązań gospodarczych oraz zwiększenia zależności pomiędzy dominującymi a mniejszymi gospodarkami na świecie. Jednym ze skutków integracji monetarnej jest utrata autonomii polityki monetarnej.

WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Przed wprowadzeniem euro w Polsce eksperci powinni przeprowadzić analizy ekonomiczno-polityczne dotyczące korzyści i zagrożeń wynikających z przystąpienia do unii walutowej. Ekonomiści powinni skoncentrować się m.in. na wpływie utraty polityki monetarnej na gospodarkę kraju.

Słowa kluczowe

integracja gospodarcza Integracja monetarna Polityka ekonomiczna Unia Europejska


DB Error: Unknown column 'Array' in 'where clause'