Data publikacji : 2024-12-30

Transformacja energetyczna Unii Europejskiej w kontekście strategii Fit for 55 i REPowerEU

Dział: ARTYKUŁY VARIA / ARTICLES VARIA

Abstrakt

CEL NAUKOWY: Celem naukowym niniejszego artykułu jest odpowiedź na następujące pytania badawcze:

- jakie są założenia strategii Fit55 i REPowerEU;

- jaki jest wskaźnik uzależnienia UE od importu energii i jak zmienia się znaczenie Rosji;

- jaki jest postęp we wdrażaniu strategii REPowerEU i Fit for 55?

 

PROBLEM I METODY BADAWCZE:  U podstaw transformacji energetycznej Unii Europejskiej leżą m.in. decyzje podjęte w ramach Porozumienia Paryskiego, którego celem jest zatrzymanie wzrostu średniej globalnej temperatury na poziomie 1,5-2°C w stosunku do poziomu z 1990 roku. Uzupełnieniem dotychczasowej ścieżki argumentacji, która opierała się na ochronie klimatu, jest potrzeba zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego po inwazji Rosji na Ukrainę i trwającej wojnie. Zastosowano szereg metod badawczych, w tym krytyczną analizę literatury przedmiotu, metody statystyki opisowej, a także metody tabelaryczne i opisowe oraz wykresy wraz z syntezą wniosków.

PROCES WYWODU: w pierwszej kolejności przedstawiono istotę współczesnej transformacji energetycznej oraz przegląd literatury w tym zakresie. Następnie podjęto próbę odpowiedzi na dylemat: transformacja energetyczna UE - postęp czy regres? W kolejnej części przedstawiono uwarunkowania i założenia strategii Fit for 55 oraz REPowerEU. Na koniec przedstawiono  postępy w realizacji strategii Fit for 55 i REPowerEU.

WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ:

W odpowiedzi na wydarzenia na Ukrainie, UE uruchomiła plan REPowerEU mający na celu zmniejszenie zależności od rosyjskich paliw poprzez zmniejszenie zużycia energii, dywersyfikację dostaw i zwiększenie produkcji czystej energii. Przyspiesza on realizację strategii Fit for 55, której celem jest ograniczenie emisji CO2 o 55% do 2030 roku. Podczas, gdy pierwotnie plan obejmował stopniowe odchodzenie od rosyjskich węglowodorów, inwazja skłoniła UE do przyspieszenia dekarbonizacji, choć krótkoterminowe obawy o bezpieczeństwo energetyczne mogą ją spowolnić.

WNIOSKI:

Przeprowadzona analiza pozwoliła stwierdzić, że wojna na Ukrainie nie spowodowała odwrotu od zielonej transformacji energetycznej, wręcz przeciwnie, dodatkowo zmotywowała UE do podjęcia szeregu działań, w tym dekarbonizacji, określonych w strategiach Fit for 55 i REPower EU.



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

PDF (English)

Wskaźniki altmetryczne


Licencja

Uwagi dotyczące praw autorskich

Autorzy publikujący w tym czasopiśmie wyrażają zgodę na następując warunki:

  1. Autorzy zachowują prawa autorskie, przyznając czasopismu prawo do pierwszej publikacji swojego tekstu jednocześnie zarejestrowanego pod numerem licencji CC BY-ND, która pozwala innym na korzystanie z tego tekstu z uznaniem autorstwa tekstu oraz pierwotnej publikacji w tym czasopiśmie.
  2. Autorzy proszeni są o nawiązywanie odrębnych, dodatkowych porozumień wynikających z umowy, dotyczących dystrybucji opublikowanej w czasopiśmie wersji tekstu nie na prawach wyłączności (np. opublikowanie go w repozytorium instytucji lub w innym czasopiśmie), z potwierdzeniem pierwszej publikacji w tym czasopiśmie.

Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych:

 


Redakcja czasopisma
Horyzonty Polityki

email: horyzonty@ignatianum.edu.pl
email: horyzonty.polityki@ignatianum.edu.pl
tel. +48 12 3999 651
O platformie:
Copyright 2019 by Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
OJS Support and Customization by LIBCOM
Platform & workfow by OJS/PKP