Data publikacji : 2024-12-30

Polityka mediów społecznościowych wobec „niewygodnych treści”

Anna Leszczuk-Fiedziukiewicz

https://orcid.org/0000-0002-8800-2486

Dział: ARTYKUŁY VARIA / ARTICLES VARIA

Abstrakt

CEL NAUKOWY: Refleksja nad rolą mediów społecznościowych w kształtowaniu polityki wobec treści wyrażających pogardę i nienawiść oraz wyjaśnienie kontrowersyjnej zgody koncernu Meta na zamieszczanie wpisów życzących śmierci W. Putinowi i A. Łukaszence, usprawiedliwianej jako „tymczasowy wyjątek”.

PROBLEM I METODY BADAWCZE: Problemem jest postawa Mety dot. mowy nienawiści po agresji Rosji na Ukrainę w 2022 r. Metodami badawczymi były krytyczna analiza dyskursu, teoria ramowania oraz analiza danych zastanych.

PROCES WYWODU: Rozwinięto trzy potencjalne odpowiedzi na pytania związane z decyzjami Mety, nazwane interpretacjami. Pierwsza dotyczyła możliwości strukturalnych firmy, zdefiniowanych jako rozumienie potrzeb użytkowników („wyrażanie wściekłości”). Druga interpretacja wiązała się z użyciem sztucznej inteligencji. Eksperymenty inżynierów były normą, a podczas wojny hybrydowej niekonwencjonalne metody zarządzania treścią stały się przydatne w tworzeniu nowych algorytmów. Trzecie wyjaśnienie ­koncentrowało się na potrzebie retuszu skompromitowanej reputacji ­Facebooka wskutek skandalu z Cambridge Analytica i narracji F. Haugen o manipulacjach firmy.

WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Wyniki analiz pokazały, że pozwolenie na życzenie śmierci Putinowi i Łukaszence było swoistym eksperymentem napędzającym ruch online i karmiącym sztuczną inteligencję. Facebook przez lata realizował pomysły mające ograniczyć mowę nienawiści, a brak precyzji w określaniu regulaminu tłumaczył niuansami kulturowymi lub problemami z moderatorami. Analiza obnażyła ciemną stronę hegemona komunikacji (3 mld użytkowników), a zwłaszcza mechanizmy zarządzania treściami, które prowadziły do polaryzacji poglądów i elektronicznych wojen, również w kontekście wojny hybrydowej z Rosją.

WNIOSKI, INNOWACJE I REKOMENDACJE: Media społecznościowe stały się narzędziem masowego hejtingu i trollingu, rosną więc społeczne oczekiwania, by ich właściciele reagowali na nie, łącząc paradoksy: bezpieczeństwo w internecie z wolnością słowa. Publikacja jest pretekstem do debaty publicznej o roli inżynierów w moderowaniu treści pojawiających się w internecie. Z uwagi na dynamiczność i skomplikowanie problemu zarządzanie mową nienawiści wymaga pogłębionej refleksji wielu dyscyplin nauki oraz zaangażowania wielu aktorów społecznych na poziomie prawnym, edukacyjnym i technologicznym.

Słowa kluczowe

mowa nienawiści, hejting, trolling, Facebook, bezpieczeństwo w sieci



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

PDF

Wskaźniki altmetryczne


Licencja

Uwagi dotyczące praw autorskich

Autorzy publikujący w tym czasopiśmie wyrażają zgodę na następując warunki:

  1. Autorzy zachowują prawa autorskie, przyznając czasopismu prawo do pierwszej publikacji swojego tekstu jednocześnie zarejestrowanego pod numerem licencji CC BY-ND, która pozwala innym na korzystanie z tego tekstu z uznaniem autorstwa tekstu oraz pierwotnej publikacji w tym czasopiśmie.
  2. Autorzy proszeni są o nawiązywanie odrębnych, dodatkowych porozumień wynikających z umowy, dotyczących dystrybucji opublikowanej w czasopiśmie wersji tekstu nie na prawach wyłączności (np. opublikowanie go w repozytorium instytucji lub w innym czasopiśmie), z potwierdzeniem pierwszej publikacji w tym czasopiśmie.

Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych:

 


Redakcja czasopisma
Horyzonty Polityki

email: horyzonty@ignatianum.edu.pl
email: horyzonty.polityki@ignatianum.edu.pl
tel. +48 12 3999 651
O platformie:
Copyright 2019 by Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
OJS Support and Customization by LIBCOM
Platform & workfow by OJS/PKP