Data publikacji : 2023-02-10

American individualist anarchists’ critique of the democratic state

Dział: Vol. 14, No. 47 (2023): Granice władzy w demokracji konstytucyjnej

Abstrakt

CEL BADAWCZY: Celem pracy jest zbadanie głównych założeń amerykańskiego indywidualistycznego anarchizmu jako krytyki wobec konstytucyjnego państwa demokratycznego.

PROBLEM BADAWCZY I METODY: W artykule analizowane są przesłanki, które spowodowały, że indywidualistyczni anarchiści sformułowali swoją tezę o nadrzędnym charakterze praw jednostki i suwerenności jednostki. W konsekwencji doprowadziło ich to do wniosku, że tak zdefiniowana suwerenność jest nie do pogodzenia z jakąkolwiek formą rządów, w tym z demokracją konstytucyjną.

PROCES ARGUMENTACJI: Po podjęciu wstępnych rozważań, rekonstruując rozwój indywidualistycznej teorii anarchistycznej w artykule przeanalizowano wskazywane przez anarchistów niedoskonałości państwa konstytucyjno-demokratycznego.

WYNIKI BADANIA: Rezultatem badania jest wyjaśnienie indywidualistycznej anarchistycznej krytyki państwa, w tym państwa konstytucyjno-demokratycznego. A także opracowanie, dlaczego klasyczne elementy, takie jak kontrola sądowa, konstytucja, prawna ochrona praw jednostki, nie były postrzegane przez anarchistę indywidualistycznego jako wystarczające do legitymizacji władzy politycznej jako takiej.

WNIOSKI, INNOWACJE I REKOMENDACJE:
Przyjęcie perspektywy anarchistów i wprowadzenie do dyskursu porządku bezpaństwowego jako możliwej alternatywy pozwala wprowadzić więcej krytycznych głosów o pierwotnych brakach w legitymizacji władzy państwowej.

Słowa kluczowe

Anarchizm indywidualistyczny ; Josiah Warren ; Suwerenność jednostki ; ład bezpaństwowy



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

PDF (English)

Wskaźniki altmetryczne


Licencja

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.

Uwagi dotyczące praw autorskich

Autorzy publikujący w tym czasopiśmie wyrażają zgodę na następując warunki:

  1. Autorzy zachowują prawa autorskie, przyznając czasopismu prawo do pierwszej publikacji swojego tekstu jednocześnie zarejestrowanego pod numerem licencji CC BY-ND, która pozwala innym na korzystanie z tego tekstu z uznaniem autorstwa tekstu oraz pierwotnej publikacji w tym czasopiśmie.
  2. Autorzy proszeni są o nawiązywanie odrębnych, dodatkowych porozumień wynikających z umowy, dotyczących dystrybucji opublikowanej w czasopiśmie wersji tekstu nie na prawach wyłączności (np. opublikowanie go w repozytorium instytucji lub w innym czasopiśmie), z potwierdzeniem pierwszej publikacji w tym czasopiśmie.

Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych:

 


Redakcja czasopisma
Horyzonty Polityki

email: horyzonty@ignatianum.edu.pl
email: horyzonty.polityki@ignatianum.edu.pl
tel. +48 12 3999 651
O platformie:
Copyright 2019 by Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
OJS Support and Customization by LIBCOM
Platform & workfow by OJS/PKP