Data publikacji : 2022-12-07

Understanding disorder in the law and jurisprudence (the perspective of legal positivism)

Dział: Vol. 14, No. 47 (2023): Granice władzy w demokracji konstytucyjnej

Abstrakt

Prawo jest powszechnie rozumiane jako symbol organizacji i porządku. Paradoksalnie, istnieje jednak zjawisko nieporządku w prawie, które można i warto poddać analizie. Niniejsze opracowanie ma na celu realizację dwóch podstawowych zadań. Pierwsze zadanie polega na próbie scharakteryzowania nieuporządkowaia w prawie – prawie jako zbioru reguł wydanych przez państwa w taki sposób, aby stworzyć rzeczywistą sytuację dezorganizacji i chaosu. Drugie zadanie przyjęte w niniejszym opracowaniu dotyczy scharakteryzowania najważniejszych aspektów tego nieporządku. Prawo, które jest źródłem nieporządku lub które samo staje się kombinacją nie dających się pogodzić norm, staje się niejako antytezą prawa. Co więcej, może służyć celowej destabilizacji życia społecznego. Artykuł dotyka problemów prawnych i politycznych. Oczywiście, stawia też pytania o granice władzy. Czy rząd może stworzyć chaos prawny? Podjęto tu próbę odpowiedzi na te i podobne pytania.



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

PDF (English)

Wskaźniki altmetryczne


Licencja

Uwagi dotyczące praw autorskich

Autorzy publikujący w tym czasopiśmie wyrażają zgodę na następując warunki:

  1. Autorzy zachowują prawa autorskie, przyznając czasopismu prawo do pierwszej publikacji swojego tekstu jednocześnie zarejestrowanego pod numerem licencji CC BY-ND, która pozwala innym na korzystanie z tego tekstu z uznaniem autorstwa tekstu oraz pierwotnej publikacji w tym czasopiśmie.
  2. Autorzy proszeni są o nawiązywanie odrębnych, dodatkowych porozumień wynikających z umowy, dotyczących dystrybucji opublikowanej w czasopiśmie wersji tekstu nie na prawach wyłączności (np. opublikowanie go w repozytorium instytucji lub w innym czasopiśmie), z potwierdzeniem pierwszej publikacji w tym czasopiśmie.

Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych:

 


Redakcja czasopisma
Horyzonty Polityki

email: horyzonty@ignatianum.edu.pl
email: horyzonty.polityki@ignatianum.edu.pl
tel. +48 12 3999 651
O platformie:
Copyright 2019 by Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
OJS Support and Customization by LIBCOM
Platform & workfow by OJS/PKP