CEL NAUKOWY: Celem artykułu jest przedstawienie nowych reguł udzielania regionalnej pomocy publicznej w UE określonych w wytycznych i rozporządzeniu w sprawie wyłączeń grupowych oraz wskazanie możliwych efektów ich stosowania.
PROBLEM I METODY BADAWCZE: W artykule analizie jakościowej poddane zostały wprowadzone zasady pomocy regionalnej i ilościowe zmiany wielkości przyznawanej pomocy. Na przykładach zgłoszonych programów pomocy wskazano jakie są kierunki udzielanego przez państwa wsparcia.
PROCES WYWODU: Wywód składa się z części stanowiącej analizę nowych zasad przyznawania pomocy wprowadzonych przez wytyczne dotyczące pomocy regionalnej, które uzupełnia analiza postanowień nowego rozporządzenia w sprawie wyłączeń grupowych. Ostatnia część pracy przedstawia analizę ilościową danych statystycznych Eurostatu i jakościową zgłoszonych przez państwa UE programów pomocy regionalnej.
WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Z przeprowadzonych analiz wynika, że nowe zasady dotyczące pomocy regionalnej, a zwłaszcza wymogi stawiane inwestycjom ograniczają możliwość przenoszenia działalności gospodarczej między państwami z uwagi na oferowane środki pomocy. Może to utrudnić regionom o niskim zaawansowaniu technologicznym pozyskanie inwestycji zagranicznych. Niejednoznaczność użytego w wytycznych terminu dywersyfikacja działalności przy inwestycjach dużych przedsiębiorstw daje Komisji możliwość szerokiej interpretacji i akceptacji wniosków o przyznanie pomocy.
WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Należy starannie przygotowywać i wykonywać programy pomocy publicznej, aby osiągnąć zamierzone cele i nie narazić się na zarzut nielegalności udzielonego wsparcia w regionach.
pomoc regionalna ; dywersyfikacja działalności ; efekt zachęty ; intensywność pomocy ; inwestycje początkowe
Zasady cytowania
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Uwagi dotyczące praw autorskich
Autorzy publikujący w tym czasopiśmie wyrażają zgodę na następując warunki:
Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych: