Data publikacji : 2017-07-21

Wkład imigrantów z państw Europy Środkowo-Wschodniej w produkt innowacyjny Stanów Zjednoczonych. Wyniki badań

Małgorzata Wachowska



Dział: ARTYKUŁY TEMATYCZNE / THEMATIC ARTICLES

Abstrakt

CEL NAUKOWY: Celem artykułu jest oszacowanie wkładu imigrantów z państw Europy Środkowo-Wschodniej w tworzenie produktu innowacyjnego Stanów Zjednoczonych, mierzonego liczbą wynalazków.

PROBLEM i METODY BADAWCZE: Problemem badawczym jest efektywność międzynarodowej migracji talentów w międzynarodowych przepływach wiedzy, a dokładniej, mobilnych wynalazców w transferowaniu wiedzy do krajów przyjmujących. W pracy została wykorzystana metoda analizy danych patentowych oraz danych pochodzących z krajowych statystyk różnych państw.

PROCES WYWODU: W pierwszej kolejności została oszacowana liczba wynalazków stworzonych w Stanach Zjednoczonych przez imigrantów z Polski, Węgier, Czech, Słowacji, Litwy i Ukrainy wraz z określeniem procentowego udziału tych wynalazków w liczbie amerykańskich wynalazków oraz określeniem struktury wynalazków imigrantów według dziedziny techniki, sektora oraz płci wynalazcy. W dalszej kolejności zostały oszacowane potencjalne straty dla krajów wysyłających związane z odpływem talentów. W tym celu został oszacowany udział wynalazków tworzonych w Stanach Zjednoczonych przez imigrantów w łącznej liczbie wynalazków tworzonych przez ich rodaków w ich ojczystych krajach.

WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Największą rolę w podnoszeniu produktu wynalazczego Stanów Zjednoczonych odgrywają imigranci z Polski, których wkład w produkt innowacyjny wynosi 0,16% łącznej liczby wynalazków zgłaszanych do ochrony przez rezydentów amerykańskich. Wkład pozostałych imigrantów kształtuje się na poziomie od 0,01% do 0,15%, przy czym najmniejszą rolę w promowaniu innowacyjności odgrywają Litwini.

WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Ze względu na to, że zauważalna jest różnica między dużymi i małymi krajami dotycząca strat, jakie ponoszą te państwa wraz z odpływem talentów, polityka poszczególnych grup państw powinna odzwierciedlać odmienne podejście do zjawiska „drenażu mózgów”.

Słowa kluczowe

?drenaż mózgów? ; transfer wiedzy ; międzynarodowa migracja talentów ; państwa Europy Środkowo-Wschodniej



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

PDF

Wskaźniki altmetryczne


Licencja

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.

Uwagi dotyczące praw autorskich

Autorzy publikujący w tym czasopiśmie wyrażają zgodę na następując warunki:

  1. Autorzy zachowują prawa autorskie, przyznając czasopismu prawo do pierwszej publikacji swojego tekstu jednocześnie zarejestrowanego pod numerem licencji CC BY-ND, która pozwala innym na korzystanie z tego tekstu z uznaniem autorstwa tekstu oraz pierwotnej publikacji w tym czasopiśmie.
  2. Autorzy proszeni są o nawiązywanie odrębnych, dodatkowych porozumień wynikających z umowy, dotyczących dystrybucji opublikowanej w czasopiśmie wersji tekstu nie na prawach wyłączności (np. opublikowanie go w repozytorium instytucji lub w innym czasopiśmie), z potwierdzeniem pierwszej publikacji w tym czasopiśmie.

Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych:

 


Redakcja czasopisma
Horyzonty Polityki

email: horyzonty@ignatianum.edu.pl
email: horyzonty.polityki@ignatianum.edu.pl
tel. +48 12 3999 651
O platformie:
Copyright 2019 by Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
OJS Support and Customization by LIBCOM
Platform & workfow by OJS/PKP