Data publikacji : 2017-07-21

Efekty realizacji założeń Europejskiej strategii bezpieczeństwa energetycznego dotyczących efektywności energetycznej w Polsce

Magdalena Zajączkowska



Dział: ARTYKUŁY TEMATYCZNE / THEMATIC ARTICLES

Abstrakt

Streszczenie

CEL NAUKOWY: Celem artykułu jest przedstawienie wyników analizy realizacji założeń Europejskiej strategii bezpieczeństwa energetycznego w zakresie celu dotyczącego efektywności energetycznej w Polsce.

PROBLEM i METODY BADAWCZE: Podstawowym problemem jest analiza obszarów Europejskiej strategii bezpieczeństwa energetycznego w kontekście celu jakim jest zwiększenie efektywności energetycznej oraz jego praktyczna realizacja w Polsce. W artykule wykorzystano następujące metody badawcze: analizę krytyczną literatury przedmiotu, metodę statystyczną (Eurostat, projekt Odysse-Mure Komisji Europejskiej, indeks efektywności energetycznej ODEX, badania Międzynarodowej Agencji Energetycznej oparte na mierniku energochłonności gospodarki) i porównawczą. 

PROCES WYWODU: Pierwszy element stanowią wnioski płynące z analizy literatury przedmiotu w zakresie definiowania efektywności energetycznej. Kolejna część dotyczy analizy obszarów Europejskiej strategii bezpieczeństwa energetycznego oraz realizacji celu dotyczącego zwiększenia efektywności energetycznej w Polsce.

WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: W literaturze przedmiotu brak jest powszechnie uznanej definicji efektywności energetycznej, co utrudnia prowadzenie badań nad tym zjawiskiem, jak i tworzenie spójnej teorii bezpieczeństwa energetycznego kraju. Stosowanie różnych mierników efektywności energetycznej prowadzi do znacznych dysproporcji w prowadzonych analizach.

WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Należy uwzględnić zagadnienie dotyczące szeroko rozumianej efektywności energetycznej w szerszym kontekście jakim jest tworzenie teorii bezpieczeństwa energetycznego kraju. Istnieje konieczność stworzenia jednolitego indeksu efektywności energetycznej, który powinien być komponentem indeksu bezpieczeństwa energetycznego kraju. Oparcie rozważań i analiz na spójnej terminologii i miernikach ułatwi przygotowywanie zaleceń dla polityki gospodarczej kraju.



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

PDF

Wskaźniki altmetryczne


Licencja

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.

Uwagi dotyczące praw autorskich

Autorzy publikujący w tym czasopiśmie wyrażają zgodę na następując warunki:

  1. Autorzy zachowują prawa autorskie, przyznając czasopismu prawo do pierwszej publikacji swojego tekstu jednocześnie zarejestrowanego pod numerem licencji CC BY-ND, która pozwala innym na korzystanie z tego tekstu z uznaniem autorstwa tekstu oraz pierwotnej publikacji w tym czasopiśmie.
  2. Autorzy proszeni są o nawiązywanie odrębnych, dodatkowych porozumień wynikających z umowy, dotyczących dystrybucji opublikowanej w czasopiśmie wersji tekstu nie na prawach wyłączności (np. opublikowanie go w repozytorium instytucji lub w innym czasopiśmie), z potwierdzeniem pierwszej publikacji w tym czasopiśmie.

Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych:

 


Redakcja czasopisma
Horyzonty Polityki

email: horyzonty@ignatianum.edu.pl
email: horyzonty.polityki@ignatianum.edu.pl
tel. +48 12 3999 651
O platformie:
Copyright 2019 by Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
OJS Support and Customization by LIBCOM
Platform & workfow by OJS/PKP