Kategoria suwerenności, pomimo bogatej tradycji, wydaje się wciąż zagadnieniem na nowo odkrywanym. Współczesne wyzwania, z jakimi zmagają się państwa, zarówno w wymiarze międzynarodowym, jak i wewnętrznym, prowadzą do przedefiniowania suwerenności. Na gruncie dyscyplin naukowych, w obrębie których badana jest ta kategoria, rozwijane są interesujące koncepcje, ukazujące niekiedy zupełnie nowe spojrzenie na przedmiot opisywany od przynajmniej kilku stuleci. Pomimo takich nowatorskich ujęć, kategoria suwerenności wciąż odnosi się do stosunków między państwami, do ustroju państwowego, do zorganizowanych społeczeństw, a niekiedy nawet do poszczególnych osób. Wciąż warto też analizować kilkusetletni dorobek myśli nad suwerennością. Korzystając z niego można znaleźć wytłumaczenie także niektórych aktualnych problemów związanych z rozumieniem suwerenności..,
Zasady cytowania
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Uwagi dotyczące praw autorskich
Autorzy publikujący w tym czasopiśmie wyrażają zgodę na następując warunki:
Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych: