CEL NAUKOWY: Celem niniejszego artykułu jest analiza definicji polityki społecznej w polskiej literaturze polityki społecznej, opublikowanej po 1918 roku.
PROBLEM I METODY BADAWCZE: Autor koncentruje się na definicjach ekonomistów, specjalistów w dziedzinie polityki społecznej, socjologów i prawników. Podejmuje próbę udowodnienia hipotezy badawczej, że polityka społeczna jako polityka publiczna jest nauką stosowaną.
PROCES WYWODU: Autor akcentuje dwa problemy:
1) niewystarczające zaspokojenie potrzeb społecznych ludności w przeszłości oraz 2) występowanie oczekiwań po stronie społeczeństwa zaspokojenia przez władze publiczne potrzeb w zakresie pracy, zmniejszenia stopy bezrobocia, zagwarantowania zabezpieczenia społecznego, pomocy socjalnej, opieki medycznej, zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych i edukacyjnych.
WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Autor podkreśla konieczność dokonania zmiany ról, z pasywnej w aktywną, przez państwo jako główny podmiot polityki społecznej, oraz włączenie organizacji pozarządowych w sferę stosowanej polityki
społecznej.
WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Nowoczesna polityka społeczna powinna zerwać ze stosowanym po wojnie biurokratycznym systemem dystrybucji dóbr i zaspokajania potrzeb, uzależnionym od aktywności zawodowej. W części trzeciej, zatytułowanej „Sprawiedliwe zaspokajanie potrzeb”, autor przedstawia nieekonomiczne kryteria podziału dóbr: równość, sprawiedliwość i inne wartości humanistyczne, które powinny pełnić decydującą funkcję w procesach świadczenia usług socjalnych, ustalania i wypłacania świadczeń socjalnych osobom niezdolnym do pracy. Państwo, władze publiczne oraz inne, pozarządowe, podmioty polityki społecznej powinny gwarantować równy, lecz niejednakowy, sprawiedliwy dostęp osób będących w potrzebie do usług i świadczeń socjalnych, opieki zdrowotnej, mieszkań, edukacji i innych niezbędnych dla zagwarantowania określonego poziomu życia. Program społeczny „500 plus” może być wykorzystany jako przykład ograniczonego zaangażowania państwa w politykę społeczną, która z istoty rzeczy powinna być skoncentrowana na wzroście gospodarczym i rozwoju cywilizacyjnym całego społeczeństwa.
polityka społeczna ; ubezpieczenia społeczne ; pomoc socjalna ; potrzeby społeczne ; dobrobyt
Zasady cytowania
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Uwagi dotyczące praw autorskich
Autorzy publikujący w tym czasopiśmie wyrażają zgodę na następując warunki:
Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych: