Data publikacji : 2024-06-30

Depopulation as a Long-term Policy Problem: From Dilemmas to Strategies

Dział: ARTYKUŁY VARIA / ARTICLES VARIA

Abstrakt

W artykule autorzy odpowiadają na pytania, w jaki sposób urzędnicy administracji publicznej reagują na wyzwanie, jakim jest depopulacja regionu, jakie dylematy napotykają w tym procesie i czy można wykryć wzorce w preferowanych przez nich rozwiązaniach. Aby odpowiedzieć na te pytania, artykuł opiera się na wynikach badań jakościowych - wywiadach pogłębionych (IDI) przeprowadzonych z prezydentami polskich miast zagrożonych depopulacją i ich bezpośrednimi podwładnymi. Ramę koncepcyjną artykuły stanowi typologia dylematów związanych z rozwiązywaniem problemów długookresowych autorstwa Pot i inni (2022).

W Polsce gminy nie mają wyraźnego mandatu legislacyjnego do walki z depopulacją, co utrudnia im podjęcie działań strategicznych z dobrze opisanymi przepisami, celami i budżetem na ich wdrożenie. Ta pozornie negatywna sytuacja ma jednak użyteczny efekt w postaci presji wywieranej na gminy do przyjęcia elastycznego podejścia, w którym kluczowe będzie przywołanie zarówno pomysłów, jak i bezpośredniego udziału podmiotów zewnętrznych. Strategia na reaktywność jest również motywowana ich sytuacją ekonomiczną i ograniczeniami budżetowymi, które zmuszają je do większej otwartości na współpracę z podmiotami zewnętrznymi. Zaznaczyć należy, że w badanych miastach zaobserwowano zarówno proaktywną, jak i reaktywną odpowiedź na otoczenie zewnętrzne, choć dominującą strategią wydaje się być ta druga.

Strategie stosowane przez gminy są silnie uzależnione od czynników kontekstowych, w tym scenariusza finansowego, charakteru metropolii i jej powiązań z innymi ośrodkami miejskimi, powiązań z rządem, a nawet stylu zarządzania reprezentowanego przez burmistrza. Wydaje się jednak, że dominuje agregacja 3 stylów zgodnych z typologią Pot i inni (2022), tj. inwestowanie w cele, responsywność i reaktywność.

Słowa kluczowe

depopulacja ; długookresowe problemy polityk publicznych ; dylematy polityk publicznych ; strategie polityk publicznych



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

pdf

Wskaźniki altmetryczne


Licencja

Uwagi dotyczące praw autorskich

Autorzy publikujący w tym czasopiśmie wyrażają zgodę na następując warunki:

  1. Autorzy zachowują prawa autorskie, przyznając czasopismu prawo do pierwszej publikacji swojego tekstu jednocześnie zarejestrowanego pod numerem licencji CC BY-ND, która pozwala innym na korzystanie z tego tekstu z uznaniem autorstwa tekstu oraz pierwotnej publikacji w tym czasopiśmie.
  2. Autorzy proszeni są o nawiązywanie odrębnych, dodatkowych porozumień wynikających z umowy, dotyczących dystrybucji opublikowanej w czasopiśmie wersji tekstu nie na prawach wyłączności (np. opublikowanie go w repozytorium instytucji lub w innym czasopiśmie), z potwierdzeniem pierwszej publikacji w tym czasopiśmie.

Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych:

 


Redakcja czasopisma
Horyzonty Polityki

email: horyzonty@ignatianum.edu.pl
email: horyzonty.polityki@ignatianum.edu.pl
tel. +48 12 3999 651
O platformie:
Copyright 2019 by Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
OJS Support and Customization by LIBCOM
Platform & workfow by OJS/PKP