Data publikacji : 2023-12-31

The efficiency of eco-innovation activities in EU countries. The DEA approach

Dział: ARTYKUŁY TEMATYCZNE / THEMATIC ARTICLES

Abstrakt

Cele badań: Działalność ekoinnowacyjna stanowi istotny czynnik związany z rozwojem społeczno-gospodarczym i ma zasadnicze znaczenie w osiąganiu przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstw, regionów i krajów.
Celem artykułu jest:
(1) przedstawienie, na podstawie dostępnej literatury, istoty i mierników działalności ekoinnowacyjnej w krajach Unii Europejskiej,
(2) analiza efektywności działań ekoinnowacyjnych, szczególnie w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, w oparciu o metodę Data Envelopment Analysis (DEA).

Problem badawczy i metody: Badania opierają się w szczególności na: przeglądzie najnowszej literatury i analizie efektywności działań ekoinnowacyjnych z wykorzystaniem metody DEA. Analiza empiryczna opiera się na tablicy wyników ekoinnowacji.

Proces argumentacji: Analiza obejmuje głównie określenie efektywności w obszarze działalności ekoinnowacyjnej. Podstawą teoretyczną rozważań jest diagnoza istniejącego stanu ekoinnowacji w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Wyniki badań: Uzyskane wyniki ilustrują efektywność działalności ekoinnowacyjnej w krajach Europy Środkowo-Wschodniej na tle innych krajów UE. Przedstawiona w niniejszym opracowaniu analiza działalności ekoinnowacyjnej i strategii jej wspierania w krajach Europy Środkowo-Wschodniej opiera się na diagnozie istniejącego stanu ich gospodarek w tym obszarze z wykorzystaniem metody DEA i przeglądu literatury. Wyniki przeprowadzonych badań pozwalają na wyciągnięcie konkretnych wniosków w zakresie efektywności działalności ekoinnowacyjnej.

Wnioski, innowacje, rekomendacje: Wyniki tablicy wyników ekoinnowacji dla tych krajów ilustrują nieefektywne wykorzystanie materiałów, wody i zasobów energetycznych, a także niską produktywność zasobów. Różnice w tym zakresie między krajami środkowo-wschodniej i zachodniej UE zmniejszają się, ale nadal istnieją niedociągnięcia instytucjonalne, legislacyjne i ekonomiczne w zakresie ekoinnowacji, którymi należy się zająć. Przeprowadzona analiza wskazuje na poziom rozwoju ekoinnowacji w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, ich efektywność oraz potencjał wsparcia działań w tym zakresie przez te kraje.

Słowa kluczowe

działalność ekoinnowacyjna, wskaźnik ekoinnowacji, Data Envelopment Analysis (DEA), efektywność, kraje Europy Środkowo-Wschodniej



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

PDF (English)

Wskaźniki altmetryczne


Licencja

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.

Uwagi dotyczące praw autorskich

Autorzy publikujący w tym czasopiśmie wyrażają zgodę na następując warunki:

  1. Autorzy zachowują prawa autorskie, przyznając czasopismu prawo do pierwszej publikacji swojego tekstu jednocześnie zarejestrowanego pod numerem licencji CC BY-ND, która pozwala innym na korzystanie z tego tekstu z uznaniem autorstwa tekstu oraz pierwotnej publikacji w tym czasopiśmie.
  2. Autorzy proszeni są o nawiązywanie odrębnych, dodatkowych porozumień wynikających z umowy, dotyczących dystrybucji opublikowanej w czasopiśmie wersji tekstu nie na prawach wyłączności (np. opublikowanie go w repozytorium instytucji lub w innym czasopiśmie), z potwierdzeniem pierwszej publikacji w tym czasopiśmie.

Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych:

 


Redakcja czasopisma
Horyzonty Polityki

email: horyzonty@ignatianum.edu.pl
email: horyzonty.polityki@ignatianum.edu.pl
tel. +48 12 3999 651
O platformie:
Copyright 2019 by Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
OJS Support and Customization by LIBCOM
Platform & workfow by OJS/PKP