Data publikacji : 2024-06-30

Militarization of the Ukrainian Publishing Market During the Russo-Ukrainian War since 2014

Dział: Vol. 15, No. 51 (2024): Mediation and mediatisation of the contemporary warfare

Abstrakt

Głównym celem artykułu jest przegląd zmian, jakie zaszły w ukraińskim przemyśle wydawniczym od początku wojny rosyjsko-ukraińskiej w 2014 roku oraz jak te zmiany nasiliły się w 2022 roku wraz z początkiem inwazji na pełną skalę. W szczególności celem jest skupienie się na tym, jak ukraińscy wydawcy reagują na aktualne zagrożenia i jakie strategie stosują.

W artykule przeanalizowano, jak zmienił się krajobraz wydawniczy od 2014 roku, jak wpłynął na liczbę i rodzaj wydawnictw oraz jak zmienił się rozkład tematów i gatunków książek. Zastosowano kompleks interdyscyplinarnych metod badawczych, w tym analizę statystyczną, metodę wyszukiwania informacji bibliograficznych oraz analizę danych zastanych.

Społeczności zawodowe doświadczają zmian ilości pracy. Wydawcy modyfikują swój repertuar, w związku z czym od 2014 r. rośnie udział literatury o tematyce wojskowej. Ponadto bardzo aktywnie rozwija się literatura kombatancka i wojskowa we wszystkich gatunkach.

Wydawcy zajmują się sprawami biznesowymi, społecznymi i militarnymi, wykazując jednocześnie odporność na okoliczności. Do najważniejszych zmian należą relokacje, korzystanie z innej infrastruktury, przejście na inne formaty, wejście na nowe rynki, uzyskanie dodatkowych przychodów ze sprzedaży praw, znalezienie nowych segmentów rynku oraz zmiana repertuaru wydawniczego.

Słowa kluczowe

book publishing market ; publishing repertoire ; Russo-Ukrainian war ; military books ; veteran literature



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

pdf (English)

Wskaźniki altmetryczne


Licencja

Uwagi dotyczące praw autorskich

Autorzy publikujący w tym czasopiśmie wyrażają zgodę na następując warunki:

  1. Autorzy zachowują prawa autorskie, przyznając czasopismu prawo do pierwszej publikacji swojego tekstu jednocześnie zarejestrowanego pod numerem licencji CC BY-ND, która pozwala innym na korzystanie z tego tekstu z uznaniem autorstwa tekstu oraz pierwotnej publikacji w tym czasopiśmie.
  2. Autorzy proszeni są o nawiązywanie odrębnych, dodatkowych porozumień wynikających z umowy, dotyczących dystrybucji opublikowanej w czasopiśmie wersji tekstu nie na prawach wyłączności (np. opublikowanie go w repozytorium instytucji lub w innym czasopiśmie), z potwierdzeniem pierwszej publikacji w tym czasopiśmie.

Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych:

 


Redakcja czasopisma
Horyzonty Polityki

email: horyzonty@ignatianum.edu.pl
email: horyzonty.polityki@ignatianum.edu.pl
tel. +48 12 3999 651
O platformie:
Copyright 2019 by Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
OJS Support and Customization by LIBCOM
Platform & workfow by OJS/PKP