Data publikacji : 2024-06-30

Mediatization of war. The state of the research field in the period 2018-2022

Dział: Vol. 15, No. 51 (2024): Mediation and mediatisation of the contemporary warfare

język angielski

Abstrakt

CEL BADAŃ: Mediatyzacja wojny stanowi jeden z wielu obszarów badań nad mediatyzacją. W obliczu licznych kryzysów zbrojnych oraz dynamicznego rozwoju mediów i technologii cyfrowych, mediatyzacja konfliktów zbrojnych jawi się jako kluczowy obszar badawczy. Jednocześnie obszar badania relacji między mediami a wojną bywa określany jako niedostatecznie zbadany i wymagający znacznych inwestycji w rozwój koncepcji i badań empirycznych. Współcześnie również mediatyzacja wojny jako dziedzina badań jest czasami krytykowana. Celem niniejszego badania było określenie stanu studiów nad mediatyzacją wojny w ciągu ostatnich pięciu lat.


PROBLEM BADAWCZY I METODY: Postawione pytania badawcze brzmiały: 1) Co konkretnie badano w tej dziedzinie? 2) Jakie były główne pytania badawcze i cele badań? W tym celu przeprowadzono metaanalizę publikacji z lat 2018-2022 dostępnych w Google Scholar. Stosując ścisłe kryteria wyboru, wyodrębniono, zakodowano i przeanalizowano 90 recenzowanych publikacji z tego okresu.


PROCES ARGUMENTACJI: Określono zakres terytorialny podejmowanych problemów oraz miejsca badań. Określono specyfikę badań nad mediatyzacją wojny i metody stosowane w tym polu badawczym.


WYNIKI BADAŃ: Wyniki wskazują, że współczesne badania indeksowane jako dotyczące mediatyzacji wojny są wysoce interdyscyplinarne. Jednocześnie ich realizacja koncentruje się w określonych częściach świata i na określonych częściach świata, na specyficznym katalogu problemów i jest zdominowana przez metodologię jakościową.

WNIOSKI, INNOWACJE I REKOMENDACJE:

Wojna jest obszarem, w którym diagnozowane są kluczowe subprocesy, zarówno te składające się na szeroko rozumianą mediatyzację (procesy składowe), jak i te generowane przez mediatyzację (procesy indukowane). Ich występowanie determinuje zakres i siłę transformacyjną zachodzącej mediatyzacji.



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

pdf (English)

Wskaźniki altmetryczne


Licencja

Uwagi dotyczące praw autorskich

Autorzy publikujący w tym czasopiśmie wyrażają zgodę na następując warunki:

  1. Autorzy zachowują prawa autorskie, przyznając czasopismu prawo do pierwszej publikacji swojego tekstu jednocześnie zarejestrowanego pod numerem licencji CC BY-ND, która pozwala innym na korzystanie z tego tekstu z uznaniem autorstwa tekstu oraz pierwotnej publikacji w tym czasopiśmie.
  2. Autorzy proszeni są o nawiązywanie odrębnych, dodatkowych porozumień wynikających z umowy, dotyczących dystrybucji opublikowanej w czasopiśmie wersji tekstu nie na prawach wyłączności (np. opublikowanie go w repozytorium instytucji lub w innym czasopiśmie), z potwierdzeniem pierwszej publikacji w tym czasopiśmie.

Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych:

 


Redakcja czasopisma
Horyzonty Polityki

email: horyzonty@ignatianum.edu.pl
email: horyzonty.polityki@ignatianum.edu.pl
tel. +48 12 3999 651
O platformie:
Copyright 2019 by Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
OJS Support and Customization by LIBCOM
Platform & workfow by OJS/PKP