Data publikacji : 2023-09-29

War and Peace Journalism in Mass Shootings Coverage - Case Study of a School Shooting in the U.S. Uvalde

Dział: ARTYKUŁY VARIA/ARTICLES VARIA

Abstrakt

Cel naukowy: Analiza problemu wykorzystania teorii dziennikarstwa wojennego i pokojowego w relacjonowaniu masowych strzelanin w amerykańskich mediach na przykładzie szkolnej strzelaniny w Uvalde.

Problem i metody badawcze: Artykuł odpowiada na pytanie czy teorie o dziennikarstwie wojennym i pokojowym mogą być użyteczne w analizie przekazów medialnych dotyczących masowych strzelanin. W tekście przeanalizowano, w jaki sposób mechanizmy wskazanych modeli dziennikarstwa wykorzystywane są przez wiodących nadawców medialnych w USA - CNN i Fox News. Zastosowano metody badawcze właściwe dla nauk społecznych i humanistycznych, w tym analizę zawartości z elementami analizy ramowej, analizę porównawczą oraz metodę case study

Proces wywodu: Punktem wyjścia do badań były teorie na temat dziennikarstwa wojennego i pokojowego autorstwa Johana Galtunga. Przyczyną podjęcia badań była także rekordowa liczba masowych strzelanin w USA w 2021 roku oraz doniosłe znaczenie strzelaniny w Uvalde w amerykańskiej debacie publicznej na temat broni palnej w 2022 roku. W artykule skupiono się na pierwszym tygodniu relacjonowania strzelaniny.

Wyniki analizy naukowej: Amerykańskie media częściej korzystają z dziennikarstwa wojennego. Na relacje oddziałuje profil ideologiczny i przynależność polityczna. Na pierwszy plan wysuwają się kwestie polityczne oraz rekonstrukcja wydarzeń. Konteksty takie jak los ofiar, rozwiązania i żródła problemu czy los sprawcy poruszane są rzadziej. Strzelanina w Uvalde stała się instrumentem w konflikcie politycznym.  

Wnioski, innowacje, rekomendacje:  Mechanizmy war journalism sprzyjają polaryzacji medialnej w warunkach konfliktu dwupartyjnego oraz ukazywaniu sensacyjnych wydarzeń w 24-godzinnym cyklu. Z kolei mechanizmy dziennikarstwa pokojowego wspierają relacje na temat sprawcy, ofiar oraz potencjalnych rozwiązań. Artykuł ma za zadanie zwiększyć świadomośc istnienia różnych sposóbów nagłaśniania zdarzeń nadzwyczajnych i konfliktów politycznych oraz posłużyć do badań w przyszłości.

Słowa kluczowe

dziennikarstwo wojenne ; dziennikarstwo pokojowe ; strzelaniny masowe ; Stany Zjednoczone ; polaryzacja



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

PDF (English)

Wskaźniki altmetryczne


Licencja

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.

Uwagi dotyczące praw autorskich

Autorzy publikujący w tym czasopiśmie wyrażają zgodę na następując warunki:

  1. Autorzy zachowują prawa autorskie, przyznając czasopismu prawo do pierwszej publikacji swojego tekstu jednocześnie zarejestrowanego pod numerem licencji CC BY-ND, która pozwala innym na korzystanie z tego tekstu z uznaniem autorstwa tekstu oraz pierwotnej publikacji w tym czasopiśmie.
  2. Autorzy proszeni są o nawiązywanie odrębnych, dodatkowych porozumień wynikających z umowy, dotyczących dystrybucji opublikowanej w czasopiśmie wersji tekstu nie na prawach wyłączności (np. opublikowanie go w repozytorium instytucji lub w innym czasopiśmie), z potwierdzeniem pierwszej publikacji w tym czasopiśmie.

Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych:

 


Redakcja czasopisma
Horyzonty Polityki

email: horyzonty@ignatianum.edu.pl
email: horyzonty.polityki@ignatianum.edu.pl
tel. +48 12 3999 651
O platformie:
Copyright 2019 by Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
OJS Support and Customization by LIBCOM
Platform & workfow by OJS/PKP