Data publikacji : 2023-09-29

Przywództwo integralne motywowane religią katolicką jako szansa dla polityki integracyjnej

Dział: ARTYKUŁY VARIA/ARTICLES VARIA

Abstrakt

CEL NAUKOWY: Celem artykułu jest próba charakterystyki stylu przywództwa integralnego motywowanego religią katolicką (PIRK) oraz wskazanie jego teoretycznego potencjału w zakresie współczesnego przywództwa politycznego.

PROBLEM i METODY BADAWCZE: Problemem badawczym artykułu jest refleksja nad teoretycznym potencjałem PIRK w kontekście nasilającej się segmentacji polityki oraz działań aktorów politycznych w zakresie ich skuteczności i efektywności. Rozważania oparte są na teorii policy integration, która choć pozwala badać dynamikę procesów integracyjnych, to jednak posiada ograniczenia w postaci skutecznego przywództwa. Analiza policy integration uzupełniona jest teorią przywództwa integralnego, rozumianego jako działania ukierunkowane na cel i realizowane za pomocą zoptymalizowanych środków oraz metod.

PROCES WYWODU: Proces wywodu rozpoczyna się od wprowadzenia w politykę integracyjną i wskazania głównych jej deficytów. Finałem studium jest próba charakterystyki stylu PIRK i zbadanie jego potencjału w zakresie niwelowania pojawiających się napięć.

WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Analiza wskazuje, iż PIRK charakteryzuje się lepszymi umiejętnościami analitycznymi, operacyjnymi oraz politycznymi niż ten sam styl nieuwzględniający czynnika religijnego. Wprawdzie nie zawsze pozostaje on w pełni elastyczny, ale dzięki zdolnościom do adaptacji aktywnej i kreatywnej długoterminowo lepiej dopasowuje się do potrzeb środowiskowych.

WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Choć wstępna analiza PIRK dowiodła, iż posiada on większy potencjał w zakresie niwelowania deficytów policy integration niż przywództwo oparte jedynie na efektywności, to jednak badania te wymagają dalszej krytycznej refleksji. Mogą też stanowić punkt wyjścia dla badań dotyczących przywództwa integralnego w ramach jego relacji z innymi religiami.

Słowa kluczowe

integralność ; polityka integracyjna ; przywództwo ; religia



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

PDF

Wskaźniki altmetryczne


Licencja

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.

Uwagi dotyczące praw autorskich

Autorzy publikujący w tym czasopiśmie wyrażają zgodę na następując warunki:

  1. Autorzy zachowują prawa autorskie, przyznając czasopismu prawo do pierwszej publikacji swojego tekstu jednocześnie zarejestrowanego pod numerem licencji CC BY-ND, która pozwala innym na korzystanie z tego tekstu z uznaniem autorstwa tekstu oraz pierwotnej publikacji w tym czasopiśmie.
  2. Autorzy proszeni są o nawiązywanie odrębnych, dodatkowych porozumień wynikających z umowy, dotyczących dystrybucji opublikowanej w czasopiśmie wersji tekstu nie na prawach wyłączności (np. opublikowanie go w repozytorium instytucji lub w innym czasopiśmie), z potwierdzeniem pierwszej publikacji w tym czasopiśmie.

Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych:

 


Redakcja czasopisma
Horyzonty Polityki

email: horyzonty@ignatianum.edu.pl
email: horyzonty.polityki@ignatianum.edu.pl
tel. +48 12 3999 651
O platformie:
Copyright 2019 by Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
OJS Support and Customization by LIBCOM
Platform & workfow by OJS/PKP