Data publikacji : 2023-04-03

Determinants of interpersonal communication on the example of a selected organization

Dział: ARTYKUŁY VARIA/ARTICLES VARIA

Abstrakt

CEL NAUKOWY: Celem publikacji jest przedstawienie wyników badań, które przedstawiają w kolejnym świetle problematykę komunikowania się w organizacji. Podjęte badania mają wypełnić kolejną lukę w kwestii rekomendacji do rozwoju kompetencji komunikacyjnych menedżerów organizacji o określonej specyfice.

PROBLEM I METODY BADAWCZE: Problematyka podjętych badań podnosiła kwestię  procesu komunikacji interpersonalnej w badanej organizacji.  Jako główną metodę badawczą zastosowano metodę ankietową.

PROCES WYWODU: W pierwszej części artykułu zaprezentowano terminologię komunikacji interpersonalnej w organizacji jako kanwę teoretyczną badań. Następnie dokonano przeglądu wyników badań własnych wraz z analizą krytyczną opartą na przyjętej problematyce. Artykuł zakończono kluczowymi wnioskami i rekomendacjami.

WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Uzyskane wyniki badań wykazały, że wprawdzie w organizacji stosuje się odpowiednie środki przekazu informacji, a pracownicy wykazują wysoki poziom zadowolenia z komunikacji interpersonalnej, to jednak są obszary, w których należy dokonać zmian.

WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Analiza wyników przeprowadzonych badań pokazały, że komunikacja interpersonalna odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu klimatu współpracy w firmie oraz determinuje pożądane stosunki interpersonalne. Praktyczne implikacje z przeprowadzonych badań, to przede wszystkim konieczność ciągłego rozwoju kompetencji komunikacyjnych menedżerów. Organizowanie szkoleń pomagających kształtować kompetencje komunikacyjne pracowników organizacji. Docenienie przez menedżerów znaczenia roli komunikacji interpersonalnej w organizacji, która pozytywnie wpływa na skuteczność wykonywania zadań.

Słowa kluczowe

zarządzanie komunikacją ; kompetencje menedżera ; kompetencje komunikacyjne ; komunikacja interpersonalna ; manager competences



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

PDF

Wskaźniki altmetryczne


Licencja

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.

Uwagi dotyczące praw autorskich

Autorzy publikujący w tym czasopiśmie wyrażają zgodę na następując warunki:

  1. Autorzy zachowują prawa autorskie, przyznając czasopismu prawo do pierwszej publikacji swojego tekstu jednocześnie zarejestrowanego pod numerem licencji CC BY-ND, która pozwala innym na korzystanie z tego tekstu z uznaniem autorstwa tekstu oraz pierwotnej publikacji w tym czasopiśmie.
  2. Autorzy proszeni są o nawiązywanie odrębnych, dodatkowych porozumień wynikających z umowy, dotyczących dystrybucji opublikowanej w czasopiśmie wersji tekstu nie na prawach wyłączności (np. opublikowanie go w repozytorium instytucji lub w innym czasopiśmie), z potwierdzeniem pierwszej publikacji w tym czasopiśmie.

Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych:

 


Redakcja czasopisma
Horyzonty Polityki

email: horyzonty@ignatianum.edu.pl
email: horyzonty.polityki@ignatianum.edu.pl
tel. +48 12 3999 651
O platformie:
Copyright 2019 by Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
OJS Support and Customization by LIBCOM
Platform & workfow by OJS/PKP