Data publikacji : 2021-08-01

Edytorial: Wyzwania gospodarki polskiej i unijnej w kontekście pandemii Covid-19

Anna Mozdzierz



Jan Brzozowski



Dział: EDYTORIAL

Abstrakt

Pandemia koronawirusa (Covid-19) stanowi najważniejsze wyzwanie dla gospodarki światowej w trzeciej dekadzie XXI wieku. Główna siła gospodarki światowej – w tym intensyfikacja procesów globalizacji poprzez rosnące powiązania gospodarcze i pogłębiający się proces współzależności między aktorami państwowymi i pozapaństwowymi – okazał się równocześnie jej główną słabością. Łatwość przemieszczania się ludzi w skali międzynarodowej doprowadził do bardzo szybkiej transmisji wirusa. W rezultacie większość krajów podjęło radykalne kroki zmierzające do ograniczenia przenoszenia pandemii poprzez zamknięcie granic, ale też ograniczenie mobilności swoich obywateli w skali wewnętrznej. Lockdown całych sektorów gospodarki takich jak turystyka czy gastronomia stanowił dodatkowe – obok przeciążenia systemu opieki zdrowotnej – wyzwanie zarówno dla krajów rozwijających się, jak i tych o wysokim poziomie dochodu...

Słowa kluczowe

gospodarka polska ; gospodarka unijna ; pandemia covid-19



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

PDF

Wskaźniki altmetryczne


Licencja

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.

Uwagi dotyczące praw autorskich

Autorzy publikujący w tym czasopiśmie wyrażają zgodę na następując warunki:

  1. Autorzy zachowują prawa autorskie, przyznając czasopismu prawo do pierwszej publikacji swojego tekstu jednocześnie zarejestrowanego pod numerem licencji CC BY-ND, która pozwala innym na korzystanie z tego tekstu z uznaniem autorstwa tekstu oraz pierwotnej publikacji w tym czasopiśmie.
  2. Autorzy proszeni są o nawiązywanie odrębnych, dodatkowych porozumień wynikających z umowy, dotyczących dystrybucji opublikowanej w czasopiśmie wersji tekstu nie na prawach wyłączności (np. opublikowanie go w repozytorium instytucji lub w innym czasopiśmie), z potwierdzeniem pierwszej publikacji w tym czasopiśmie.

Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych:

 


Redakcja czasopisma
Horyzonty Polityki

email: horyzonty@ignatianum.edu.pl
email: horyzonty.polityki@ignatianum.edu.pl
tel. +48 12 3999 651
O platformie:
Copyright 2019 by Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
OJS Support and Customization by LIBCOM
Platform & workfow by OJS/PKP