Data publikacji : 2020-07-27

Lojalni obywatele czy zdrajcy narodu? Żydzi mesjanistyczni w relacji do państwa Izrael

Dział: ARTYKUŁY VARIA / ARTICLES VARIA

Abstrakt

CEL NAUKOWY: Celem artykułu jest przedstawienie skomplikowanych stosunków panujących pomiędzy Żydami mesjanistycznymi a współczesnym państwem izraelskim.

PROBLEM I METODY BADAWCZE: Podniesiony problem dotyczy dys‑ kryminacji religijnej członków Ruchu mesjanistycznego oraz wpływu biblijnych idei na kształtowanie ich stosunku do współczesnego państwa Izrael. Zastoso‑ wano metodę badawczą analizy tekstów oraz syntezy wniosków w zakresie przedmiotowego problemu.

PROCES WYWODU: Składa się on z kilku części. We wstępie przedstawiona została właściwa definicja Ruchu mesjanistycznego. W dalszej części artykułu opisano jego genezę, wskazując na ważne aspekty historyczne prowadzące do jego powstania. Następnie ukazano stosunek wierzących w Jezusa Żydów do współczesnego państwa Izrael, uwzględniając jego biblijny kontekst. W ostat‑ nich rozdziałach przedstawiono kwestię religijnej dyskryminacji zachodzącej w izraelskim społeczeństwie oraz związanych z nią dalszych implikacji.

WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Proces przeprowadzonej analizy kończy się stwierdzeniem, że Żydzi mesjanistyczni są lojalnymi obywatelami państwa Izrael, jednocześnie podlegają oni stałej dyskryminacji religijnej. Zmiana tej sytuacji jest procesem długim i powolnym.

WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: 1. Głównym wnioskiem jest konieczność zmiany izraelskiego prawa, aby umożliwić Żydom wierzącym w Jezusa uzyskanie obywatelstwa na podstawie Prawa Powrotu. 2. Ze względu na zachodzące zmiany w mediach izraelskich dotyczące przedstawiania Żydów mesjanistycznych w bardziej obiektywny sposób, możliwe jest w dłuższej per‑ spektywie polepszenie ich odbioru w społeczeństwie. 3. Żydzi mesjanistyczni cechują się niezachwianą lojalnością względem państwa Izrael z uwagi na silne religijne wierzenia.

Słowa kluczowe

Ruch Mesjanistyczno-Żydowski ; Żydzi Mesjanistyczni ; Judaizm Mesjanistyczny ; Dyskryminacja Religijna



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

PDF

Wskaźniki altmetryczne


Licencja

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.

Uwagi dotyczące praw autorskich

Autorzy publikujący w tym czasopiśmie wyrażają zgodę na następując warunki:

  1. Autorzy zachowują prawa autorskie, przyznając czasopismu prawo do pierwszej publikacji swojego tekstu jednocześnie zarejestrowanego pod numerem licencji CC BY-ND, która pozwala innym na korzystanie z tego tekstu z uznaniem autorstwa tekstu oraz pierwotnej publikacji w tym czasopiśmie.
  2. Autorzy proszeni są o nawiązywanie odrębnych, dodatkowych porozumień wynikających z umowy, dotyczących dystrybucji opublikowanej w czasopiśmie wersji tekstu nie na prawach wyłączności (np. opublikowanie go w repozytorium instytucji lub w innym czasopiśmie), z potwierdzeniem pierwszej publikacji w tym czasopiśmie.

Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych:

 


Redakcja czasopisma
Horyzonty Polityki

email: horyzonty@ignatianum.edu.pl
email: horyzonty.polityki@ignatianum.edu.pl
tel. +48 12 3999 651
O platformie:
Copyright 2019 by Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
OJS Support and Customization by LIBCOM
Platform & workfow by OJS/PKP