Mianem przedsiębiorczości w literaturze określa się często zespół cech charakterystycznych dla działań osób prowadzących działalność gospodarczą czyli przedsiębiorców. Inni autorzy traktują przedsiębiorczość jako ważny, współcześnie odgrywający coraz istotniejszą rolę czwarty czynnik produkcji. Tak jak w przypadku innych zjawisk, przedsiębiorczość można rozpatrywać wielowymiarowo. Szczególnie godną uwagi stanowi jednak analiza zjawiska przedsiębiorczości na płaszczyźnie lokalnej.
Celem naukowym niniejszej publikacji jest przedstawienie gminy Karpacz jako godnego do naśladowania edukacyjnego przykładu wysokiego poziomu rozwoju przedsiębiorczości.
Metody badawcze zastosowane w artykule to: krytyka piśmiennicza, analiza danych statystycznych i wywiad telefoniczny. Artykuł powstał przy wykorzystaniu zwartych materiałów książkowych, czasopism, jak również informacji netograficznych i kontaktów osobistych z przedstawicielami gminy Karpacz.
Procesowi wywodu poddano realia gospodarcze województwa dolnośląskiego jako otoczenia omawianej gminy. Przeanalizowano również korzenie historyczne rozwoju przedsiębiorczości na terenie gminy Karpacz, które w istotny sposób wpłynęły na stan obecny. Największą uwagę w pracy poświęcono analizie bieżącej sytuacji w przedsiębiorczości w gminie oraz jej determinant.
Wyniki analizy naukowej wskazują, że Karpacz pozytywnie wykorzystuje bogatą spuściznę w kreowaniu przedsiębiorczości również w czasach współczesnych. Głównym graczem i motorem rozwoju przedsiębiorczości w omawianej gminie jest branża turystyczna oraz około turystyczna.
Wniosek z analizy wyraźnie pokazuje, że inne miejscowości w Polsce mogą podążać w rozwijaniu swojego potencjału w przedsiębiorczości za przykładem gminy Karpacz. Sposób na to może stanowić rozwijanie branży turystycznej.
Słowa kluczowe ; Potencjał gospodarczy ; przedsiębiorczość ; turystyka ; układy lokalne.
Zasady cytowania
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Uwagi dotyczące praw autorskich
Autorzy publikujący w tym czasopiśmie wyrażają zgodę na następując warunki:
Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych: